CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Česko-japonská spolupráce

I v letošním školním roce navazujeme na úžasnou spolupráci s naší partnerskou školou v Japonsku.

Celý minulý rok jsme pracovali na dílčích krocích a na začátku tohoto školního roku jsme získali oficiální pozvání navštívit Japonsko i s našimi žáky (žáci 4.- 6.třídy). Bude se jednat o nevídaný projekt. Naši žáci stráví celý týden ve škole Akatsuki a budou ubytovaní v hostujících rodinách. Myslíme si, že možnost navštívit Japonsko a navíc bydlet v japonské rodině se poštěstí jen málo komu. Vzhledem k tomu, že nejde o projekt, na který lze získat grant, bude potřeba dětem uhradit letenku a dát kapesné na nejnutnější výdaje.

Cesta se uskuteční druhý týden v červnu - předpokládá se termín 5.6.-13.6. (samotný pobyt v Japonsku 6.-12.6.). Pět nocí stráví děti v rodinách a jednu noc v hotelu na letišti při zpáteční cestě. Většinu výdajů za nás platí japonská strana (což je opravdu úžasné). Děti budou chodit do školy a víkendový program bude zajištěn společný (Nagashima park, výlet do Nara).

V minulém školním roce jsme se pravidelně vídali na videkonferencích, kterých se účastnili už i prvňáčci.

 

Doprovodné aktivity

Děti si posílají v průběhu roku balíčky

První balíček k nám dorazil hned po prvních konferencích. Našli jsme v něm sušenky s logem školy, na kterých jsme si všichni společně pochutnali a k nim jsme si mohli i přečíst výtisk tamějších novin. Tedy, spíše jsme se jen mohli podívat na obrázky. To nám ovšem stačilo, neboť na jednom z nich byla i fotografie naší videokonference. I my jsme našim novým kamarádům poslali drobné poděkování.

Další balíčky byly tematické – my jsme dostali dobroty k Halloweenu a od nás děti v Japonsku dostaly [Přátelství s japonskou školou navázala ZŠ a MŠ Klíč v České Lípě. Kromě videokonferencí se českolipské děti radovaly z dárku v podobě japonských sušenek a novin, ve kterých se o projektu píše.

Další balíčky byly tematické – my jsme dostali dobroty k Halloweenu a od nás děti v Japonsku dostaly čokoládové figurky k Vánocům.The Akatsuki World Art Festival journey

Do tohoto projektu se zapojili ještě Finsko a Maďarsko a společně jsme vytvořili výstavu obrázků se společnou tematikou – Japonsko. Obrázky dětí putovali po jednotlivých zemích. Po velmi úspěšné výstavě obrázků v Městské knihovně v České Lípě dorazily do Finska a svůj výlet zakončili v Japonsku.

Historie naší spolupráce

Od roku 2015 jsme navázali spolupráci s Japonskou školou AKATSUKI, která leží kousek od Nagoyi. To vše díky Kateřině Shibazaki, která nás kontaktovala s nabídkou spolupráce. Kateřina žije už několik let v Japonsku a vyučuje anglický jazyk. Na projektu jsme začali pracovat v červnu, kdy si děti poslaly první pozdravy a představily se. Ale to nejdůležitější byly videokonference. Spojili jsme se, abychom se viděli, pohovořili o našich zemích a zvycích, zazpívali si a užili si nějakou tu legraci.

Prvním krokem bylo zorganizování 3 úvodních videokonferencí v říjnu 2015, které se zúčastnili žáci čtvrté, páté a šesté třídy. Komunikace probíhala v anglickém jazyce a o její organizaci, průběh i formu se postarala Mgr. Petra Plíhalová. Žáci jednotlivých tříd se sice museli dostavit již před vyučováním, nicméně díky obrovskému časovému posunu se také japonští žáci museli zdržet ve škole do odpoledních hodin. Spojení proběhlo bez obtíží a hned po jeho navázání byla na dětech obou škol vidět dávka trémy a očekávání. Náplní videokonferencí bylo představení zvyklostí a všedního života žáků základních škol u nás i v Japonsku a následně i základní faktické informace a rozdíly v kultuře obou zemí. Po prezentování se žáci také podělili o vybranou lidovou píseň a byli podrobeni malému průzkumnému kvízu, jehož účelem bylo ověřit správné porozumění obsahu sdělení druhé školy. Nejedna skutečnost nechávala naše žáky doslova „s otevřenou pusou“. Pro představu, věděli jste, že v Japonsku: ... žáci obědvají ve stejných třídách, ve kterých probíhá výuka? ... každá základní škola má svůj vlastní plavecký bazén? ... po vyučování žáci zůstávají ve škole, aby po sobě školu uklidili?

Za členy pedagogického sboru můžeme říct, že jsme byli velmi nadšení a zároveň rádi, že jsme si odnesli takovou zajímavou zkušenost. Ohlasy z Japonska byly taktéž velmi kladné.

Co si o naší spolupráci myslí v Japonsku, si můžete přečíst zde: článek 1, článek 2, článek 3.

 

Návštěva zástupců školy Japonska - červen 2016

Po úspěšném rozjezdu naší česko-japonské spolupráce jsme dostali pozvání navštívit Japonsko a školu Akatsuki.

Nejprve jsme si školu prohlédli a navštívili několik zajímavých hodin (anglický jazyk, japonský jazyk, tělesnou výchovu, hudební výchovu). Ochutnali jsme školní oběd a viděli úklid celé školy dětmi. Na závěr dne jsme dokonce jednu hodinu angličtiny vedli a měla obrovský úspěch. Byl to velmi inspirativní den.

Zažili jsme také slavnostní přivítání. Všechny děti a učitelé se sešli, aby se s námi oficiálně seznámili, předali nám dárky a zazpívali. Nebudeme lhát, když řekneme, že nás to opravdu dojalo.
Zbytek dne jsme prožili ve škole. Navštívili několik hodin a také pár hodin odučili. Velkým překvapením bylo, když děti na svých deskách na angličtinu měly nalepenou samolepku s logem naší školy a v penále propisku.

Poslední den byl opravdu důležitý. Jednalo se o oficiální návštěvu všech škol, které patří pod AKATSUKI. To znamená od mateřské školky po univerzitu. Seznámili jsme se s vedením všech škol a představili naši školu a spolupráci. Odjíždíme s velmi dobrým pocitem a příslibem další spolupráce. Jsme rádi, že se nám cíl cesty splnil a cesta sem byla 100% úspěšná.

 

Výměnný pobyt žáků naší školy - červen 2018

Celý minulý rok jsme pracovali na dílčích krocích a na konci školního roku jsme navštívili Japonsko. Jedná se o nevídaný projekt. Naši žáci strávili celý týden ve škole Akatsuki a byli ubytovaní v hostujících rodinách. Možnost navštívit Japonsko a navíc bydlet v japonské rodině se poštěstí jen málo komu. 

Cesta se uskutečnila druhý týden v červnu od 5.6. do 13.6. Pět nocí strávily děti v rodinách a jednu noc v hotelu na letišti při zpáteční cestě. Většinu výdajů za nás platila japonská strana (což je opravdu úžasné). Děti chodily do školy a víkendový program byl společný. 

Krátký popis jednotlivých dní:

PREZENTACE
Dneska jsme měli opravdu nabitý den. Hned ráno jsme prezentovali Českou Rupubliku a naši školu. Pro děti jsme měli také připravenou soutěž v Kahootu. Nakonec byla Nela vyzvána k souboji v přeskoku přes švihadlo a vyhrála! 
Všichni byli opravdu skvělí a lépe reprezentovat naši školu ani nemohli.


NÁVŠTĚVA MŠ AKATSUKI
Ve čtvrtek dopoledne jsme navštívili školku Akatsuki. Děti si pro nás připravily několik aktivit a také dárečky, které pro nás vyrobily. Byl to úžasný zážitek.

VÝUKA
Páteční dopoledne jsme byli součástí výuky, která byla pro nás připravena i v angličtině. Všechny hodiny byly skvělé a užili jsme si i spoustu zábavy.

NARA
Navštívili jsme se svými japonskými kamarády krásné starobylé město NARA. Symbolem města jsou jelínci, kteří se volně pohybují mezi chrámy a svatyněmi. Jelínci jsou v šintoismu považováni za symbolické poslíčky bohů.
Prohlédli jsme si muzeum, chrámy, obrovského budhu a vyzkoušeli několik rituálů, které přinášejí štěstí. Byl to opět nezapomenutelný zážitek.

FAMILYDAY
Tento den byl poslední v našich japonských rodinách. Prožili jsme společný den v obrovském NAGOYA AQUARIU. Viděli jsme kosatky, delfíny, běluhy, podmořských svět Japonska a spoustu dalších zajímavých ryb. Největším zážitkem byla pro děti delfíní show. Naše rodiny už nám navždy zůstanou v srdci.

Máme za sebou neskutečně krásný zážitek. Poznali jsme Japonsko na vlastní kůži. Navštěvovali jsme školu, bydleli v rodinách, poznávali jsme kulturu a památky.
Japonsko zůstane v našich srdcích navždy.
Moc doufáme, že se za 2 roky tento pobyt opět uskuteční. Tahle skupinka 7 statečných reprezentovala na jedničku s hvezdičkou.

I v letošním školním roce navazujeme na úžasnou spolupráci s naší partnerskou školou v Japonsku.