CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Finsko očima žáků 1


Každá rodina má houpací křeslo a saunu

Julie Landová 6.A

V rodině se mi moc líbilo. Ubytovávala nás Ilona. Ilona měla čtyři bratry a dvě sestry. Bratři odjeli na týden k taťkovi. Ilonina mamka a taťka byli rozvedení, takže kluci byli týden u mamky a týden u taťky. Když jsme přijeli, tak nám ukázali náš pokoj. Každá z nás měla svou postel. Když jsme jsi vybalili, šli se nám představit Ilony starší sestry. Ukázali nám kde, co je. Bylo to tam moc pěkné. Skoro každá rodina měla houpací křeslo a saunu. Ilony rodina měla také velkou louku. S Ilonou jsme chodili bobovat a hrát si se sněhem. Byla s ní zábava Ilony mamka byla opravdu moc milá. Jeden den jsme taky byli hrát bowling. Skoro každý den jsme byli v sauně a pak jsme ze sauny vyběhávali ven do sněhu. Pro mě to byl skvělý zážitek. 

Jídlo

Jídlo měli hodně zajímavé. Jídlo se připravovalo normálně jako u nás v Čechách. Jenomže u nás se jídlo nandá na talíř a nic jiného se nenosí. Ale ve Finsku se dalo jídlo na stůl a k tomu spoustu dalších jídel jako zelenina, ovoce, pudinky, topinky, salámy, sýry a různé druhy šťáv, mléka, každý si dal to, na co měl chuť. Také nám dávali pokaždé kakao se šlehačkou “mňam“. Jedno jídlo mi moc chutnalo, ale neznala jsem ho. Byli to takové taštičky a v nich byla rýže „tohle je mňam“. (Poznámka: Pečivo se jmenuje karelian)

První den ve škole 

První den ve škole byl super všichni nás vítali. Škola jim začínala v 10 hodin. Ale my jsme přicházeli v 9 hodin. Vždy jsme se museli převlékat, protože jsme byli pořádně oblečení, kde byla opravdu zima. Když začalo zvonit sedli jsme jsi do lavic a přišel pan učitel. Učitel se představil a my jemu. Pustil nám video o Finsku. Při každé přestávce jsme chodili ven. Venku jsme blbli a povídali jsme jsi. Po přestávce jsme měli výtvarnou hodinu. Učitel nám dal za úkol nalepit různě izolepu po papíře. Potom jsme kreslili temperami západ slunce a oblohu. Když barvy uschly sundali jsme izolepu a vznikli z toho proužky které představovali břízy, ty jsme potom dokreslili černýma proužkama. Poté jsme se podepsali, celý obrázek byl hotov. Škola byla opravdu dobrá. Třeba děti jsi nebraly svačiny, protože jim stačil jen oběd. Také obědy měly zvláštně zorganizované, vždy se přivezl vozík s jídlem a talíři, z něho jsme jsi pak nabrali jídla, kolik jsme chtěli. Ve škole jsme měli různé prezentace, a i my jsme předvedli tu svou.

S Jenni si stále píšeme

Denisa Šujanová 5.A

Úvodem moc děkuji za to, že jsem se mohla zúčastnit výměnného pobytu ve Finsku a ráda vám o něm něco napíšu.

Bydlela jsem společně se spolužačkou Leou u úžasné holky jménem Jenni, které je 11. Jenni má 15 sourozenců, ale doma bydleli jen čtyři: šestiletý Aapo, třináctiletá Johanna, Marjo, které ve středu, když jsme byli ve Finsku bylo 16 a dospělý bratr, který sice bydlel s nimi, ale v jiném baráčku na jejich pozemku, tak jsme neměli možnost ho víc poznat. V rodinách, které jsme poznali, je větší počet dětí běžný. Náš dům byl na velké farmě na předměstí města Nivala. Na farmě chovali ovce, kozy, koně a krávy, ale farmaření nebyla jejich hlavní obživa. Rodiče pracovali přes den ve městě, po návratu tatínek pracoval na farmě a maminka se starala o domácnost. S Jenni jsme chodili do školy jménem Järvikylän Koulu do páté třídy. Celá rodina byla milá a pohostinná, jsem moc ráda, že jsem je poznala a nikdy na ně nezapomenu. S Jenni si stále píšeme.

Na finském jídle jsme si moc pochutnali. Jedlo se často, zhruba 6x denně: snídaně, ve škola svačina, oběd a odpolední svačina, doma večeře a jídlo před spaním.

Ve škole měli zvláštnost, neměli klasickou jídelnu, takže do třídy přijel vozík s jídlem, všichni si nabrali a jedlo se na lavicích. K jídlu bývaly masové kuličky, makarony, rybí prsty, párková polévka, brambory s masem a omáčkou. U nás v rodině jsme měli něco jako švédské stoly. K snídani byly cereálie s domácím mlékem a kdo ještě chtěl, tak si vzal chleba s máslem a sýrem. Do školy jsme dostali tousty s máslem, sýrem nebo šunkou a k tomu něco sladkého. Odpoledne jsme si většinou dali finské sladkosti, nebo nějakou domácí buchtu. K večeři jsme měli nějaké větší jídlo třeba špagety, lazaně, makarony, omáčku s masem atd. Před spaním jsme si ještě dali něco malého, třeba ovoce, nebo cereálie. Celkově se finské jídlo od našeho moc neliší.

Návštěvy Finska se kromě nás zúčastnili ještě děti z Polska, Španělska a z Lotyšska. Každá země měla svou prezentaci. My jsme se představovali v první a v páté třídě. Nejdřív jsme pustili video o České Republice, pak přišla Terezka v kroji a zazpívala pár lidových písniček a nakonec jsme se přesunuli do tělocvičny, kde proběhla výuka polky. Byla to velká legrace, hlavně když jsme tancovali s prvňáčky. Obě prezentace jsme si moc užili a doufáme, že jsme Finy zaujali. Na celý výlet často vzpomínám, a doufám, že se tam ještě někdy podívám.

 

Mám nové kamarády

Václav Musil 4.A

Byl jsem ubytovaný v rodině mezi osm dětí. Znal jsem při příjezdu k nim pouze Kostiho, ale jen z dopisování. V rodině byli dva kluci (ve věku 11 a 9 let) a šest holek (1, 7, 11, 14 a 16 let). Spal jsem v pokoji s Kostim a jeho bratrem Valtem. Všichni dohromady se viděli pouze u jídla, protože každý z nich měl jiné časy ve škole. 

Snídaně byla v 8:00. Ke snídani jsme měli mléko nebo čaj, domácí jogurt, housky, šunku a salám. Mohli jsme si vybrat na co máme chuť. Po snídani jsme s Kostim a Valtem jeli na speciálních saních do školy. Bylo to super. Oběd jsme měli ve 13:00. Jídlo mi moc chutnalo. Dochucovali jsme si jídlo sami. K obědu byly například těstoviny s omáčkou, knedlíky s plátkem masa, bramborová kaše s masovými koulemi. Samozřejmě byly i polévky. K pití jsme u oběda měli vodu nebo mléko. Na svačinu jsme dostali müsli tyčku a džus. Líbili se mi 30ti minutové přestávky, chodili jsme ven.

Po příchodu ze školy jsme měli větší svačinu např. houska, sýr, šunka. Večeře byla v 19:00 hodin, měli jsme třeba jogurt, šunku, housku, máslo a další večeře se konala ve 21:30 a to byli například lívance. Tento druh jídel se opakoval s menšími změnami. Ve volném čase jsme se s Valtem a Kostim saunovali, běhali ve sněhu a hráli hry. 

Ve škole jsme vyráběli různé věci jako například elektrickou hru. Stavěli jsme to tak, že nám dali prkno a měli jsme tam vyvrtat díru, vzít drát a ohnout ho tak, jak jsme chtěli. Potom jsme vzali šroub a přimontovali jsme ho k prknu. Poté nám dali dráty, které jsme tam měli připojit, následně jsme přidali baterii s bzučákem a bylo to hotové.

Hrozně moc se mi líbilo koupání v jezeře. Prostě úžasný výlet, na který nezapomenu. Mám nové kamarády nejen z Nivaly, ale i ze Španělska.

ZA RODIČE

Určitě pro děti nezapomenutelný zážitek. Poznaly, jaké to je v cizím prostředí být bez rodičů (sami). Děkujeme za vaši péči, informovanost a fotky, ovšem asi nic nepředčí nadšení dětí z toho, že jim uletělo letadlo, fotky mluví za vše. 

 


 Následující novinka Předchozí novinka