CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Exkurze ve sklárně

V březnu jsme se vydali na exkurzi do sklárny v Lindavě. Když jsme dorazili na místo, v krčmě nás uvítali sympatičtí skláři, se kterými jsme si vyfoukli svoji vlastní vázičku. Vždy pět z nás šlo na pracovní plochu, ale každý pracoval samostatně. Vázy jsme tvořili ze žlutého skla. Nejdřív jsme si vybrali formu se vzorem a poté jsme se přes speciální sklíčko dívali, jak sklář nabírá roztavené sklo z pece na píšťalu. Poté sklář vložil píšťalu se sklem do vybrané formy a foukal do ní. Dále položil píšťalu na stojan a my jsme si zkoušeli vázičku dofouknout. Nakonec sklář vázu dotvořil, jak bylo potřeba.

Abychom zahnali dlouho chvíli při čekání na ostatní, mohli jsme si koupit suvenýr v podobě výrobku ze skla.

Po vydatné svačině nás čekala ještě prohlídka hutě, kde pracují profesionální skláři. Zde si nás převzala moc milá průvodkyně. Prohlídka probíhala na ochozu a pod námi pracovali skláři. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí. Například že ke správné výrobě skla se musí použít přesná dávka vápence, sody, potaše a sklářského písku. Když je sklo roztavené, sklář musí neustále točit píšťalou, aby se sklo nerozteklo. Chová se v podstatě jako med. Sklo se musí po vyfouknutí několik hodin chladit a až poté dále upravovat, jinak by popraskalo. Paní průvodkyně nás také seznámila s tím, že sklo se musí před prodejem upravit, proto jsme se vydali do brusírny, kde probíhají finální úpravy. Díky této úpravě je sklo lesklejší a hlavně se o něj nepořežeme. Na broušení se používá technika broušení koly z hovězí kůže. Sklo se po obroušení oplachuje studenou vodou, protože teplá voda by sklo rozpustila. Po odchodu z brusírny jsme měli možnost pozorovat skláře při práci.

Dále jsme se dozvěděli, že firmu AJETO v roce 2017 koupila firma Lasvit, která se zabývá spíš dekorativními skleněnými doplňky. Jejich výrobky ozdobily spoustu míst po celém světě, např. Tančící listy v hotelu v Paříži, které visí nepravidelně, aby vypadaly jako skutečné padající listy. V této sklárně vznikají také různé ceny jako cena Tour de France.

Z exkurze jsme odcházeli plni dojmů a nových informací a jako bonus si každý nesl domů vlastnoručně vyrobenou vázičku.

 

Denisa Šujanová, Ema Vlčková, 5. třída

 Fotogalerie

 Následující novinka Předchozí novinka