CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Edinburgh, Skotsko - Erasmus+

Víte, co je na Skotsku nejlepší? Pořád tam prší!

Skotsko jsem poprvé navštívila před dvěma lety a okamžitě jsem se do něj zamilovala. Když tedy přišla možnost se do této nádherné země podívat znovu, vůbec jsem neváhala a vyrazila do historického Edinburghu v rámci projektu Erasmu Plus. 

Kurz byl zaměřen na využití metody CLIL (Content and Language Integrated Learning) především na prvním stupni. Naši lektorkou byla Agnes, která má mnoho zkušeností s výukou i s touto metodou. První týden byl spíše teoretický, a tak jsme se probírali termíny jako strategie, cíle, class management, timing, echoing, teacher’s time talking, total physical respond, eliciting, core features, scaffolding, concept check questions, multiple intelligences, atd. Je vidět, že teorie je hodně a v angličtině to zní mnohem záhadněji než v češtině J. Druhý týden se naše málo početná skupina rozdělila na dvě a pokračovali jsme pouze ve čtyřech. V tomto luxusním počtu jsme se mohli věnovat našim individuálním dotazům a řešit praktické dovednosti. Řešili jsme složité úkoly spojené s metodou CLIL a měli jsme možnost si vše vyzkoušet. Zážitkem byla i hodina s profesionálním vypravěčem příběhů (do té doby jsem nevěděla, že takové zaměstnání vůbec existuje). Vyprávění příběhů ve Skotsku využívají nejen k obohacení výuky, ale často také k řešení prolémů ve školách. Našel se i čas na výměnu zkušeností s mezinárodními projekty.  Naše zkušenost s projekty Erasmus Plus - partnerství škol (zvláště ten, ketrý momentálně realizujeme: Let's take a CLIL leap) moje kolegy nadchla. Možná, že se v budoucnu staneme partnery při realizaci dalšího projektu, kdo ví? 

Naše výuka končila ve 2 hodiny odpoledne, a tak jsme měli dost času objevovat Edinburgh. Bohužel, ale ani dva týdny by nikomu nestačili na to, aby dostatečně poznal toto nádherné historické kulturní město. Navíc v den mého odjezdu začínal velký mezinárodní kulturní festival, a tak se město už za mého pobytu plnilo mnoha zpěváky, herci, kejklíři, kouzelníky a hudebníky, kteří na ulici bavili kolem jdoucí turisty. Samozřejmostí byly dudáci ve skotských kiltech, které bylo možné vidět skoro na každém rohu.

Jeden týden jsem byla ubytovaná u jednoho staršího páru, který bydlel ve starém "viktoriánském" domě. Člověk měl pocit, že se ocitl ve Skotsku před 150 lety. Oba hostitelé byli vylice milí, rádi si povídali a zahrnuli mě spoustou příběhů a informací o Skotsku. Praví hrdí Skotové.

Opravdu ve Skotsku tolik prší? Ano! A je to perfektní. Zatím co naši zemi koncem července sužovaly šílená vedra, my jsme běhali po kopcích v dešti. Teplota zřídkakdy přesáhla 20°C. Skotové říkají: "Když se ti nelíbí počasí, počkej pět minut a bude jiné." Je to jako malé kouzlo. Sledujete ty kopce a krajinu, jak jsou zahaleny v mracích a najednou, jako kouzlem, se obloha vyčistí a vám se naskytne dechberoucí výhled na scenérii, jejíž barvy jsou podrženy právě těmi kapkami deště. O víkendu jsme pak vyrazili na sever do kopců, kde jsme se proplétali úzkými silničkami a obdivovali malebné malé vesničky a skotské hrady (většinou tedy zříceniny). Z hradů a památek mám spoustu fotek a videí, které pak využijeme ve výuce.

 


 Následující novinka Předchozí novinka