CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Cheltenham (UK) 2017 Erasmus+

        Dne 16. 8. 2017 jsem se neohroženě vydal na další ze svých cestovatelských dobrodružství, tentokrát do relativně malého lázeňského městečka Cheltenham na západě Anglie. Pojem relativně malý je pro představu něco málo přes 100 000 obyvatel, tedy něco jako české město s mou alma mater – Hradec Králové.

            Jedna z předností „mého“ druhu cestování je ta, že se to nikdy neobejde bez komplikací. Nejmenovaná německá letecká společnost si nejspíše nerozumí s letištěm v Birminghamu, neboť jsem díky jejich (ne)spolupráci nabral téměř dvouhodinové zpoždění (při cestě zpátky pak dalších 5 hodin ve Frankfurtu). I přes okamžité kontaktování hostitelské rodiny si Brian a Sue z vlakové stanice v Cheltenhamu nejdříve přivezli do domu jiného účastníka projektu Erasmus+, kterého si pak jeho rodina byla nucena vyzvednout. Měli skutečně krásný (přes 300 let starý) domek, plný tapet, nízkých dveří a hobitích chodbiček. Po pár ranách do hlavy jsem se naučil chodit pokorně, smutně a opatrně, se sklopenou hlavou.

            Samotný kurz, zaměřený na integraci a uplatnění metody CLIL ve výuce byl přínosný, ač dlouhý. Škola byla každý den od 9.00 do 16.30. Byla tam ovšem spousta podnětů a zajímavých nápadů pro inspiraci. V kurzu bylo i několik dalších českých učitelů. Ale poté, co zjistili, že se s nimi česky bavit nebudu… se se mnou už většina zpočátku moc nebavila. Ale i oni pookřáli a usilovně se pak snažili angličtinu používat a zbořit onu jazykovou bariéru. Celkově jsme utvořili se všemi dobrý kolektiv, připravený v těch vzácných chvilkách volna objevovat a sdílet.

            Samotné městečko není tedy příliš velké, zalidněné a ani není vyhledávanou turistickou destinací. Proto byla atmosféra, i v centru, klidná, tichá a příjemná. To jsou kvality, které učitel během léta vítá s otevřenou náručí. Součástí byla samozřejmě i procházka s průvodcem, ale přiznám se, jediné, co se mnou zůstalo, byla informace o jakémsi pánovi jménem Henry Skillicorne. Ten údajně podle pozorování holubů zjistil, že se shlukují na jednom místě a klovou do země. A tak se tento pán rozhodl věřit tomu, že holubi nejsou jen hloupá zvířata, která se baví kálením na historické památky, ale že za tím něco bude. A taky že bylo – horké prameny, které na zemi zanechávaly rezidua všech minerálů. S tímto objevem se Cheltenham stal významným lázeňským městem.

            Kurz byl dvoutýdenní, měli jsme tedy volný víkend s možností se v sobotu zúčastnit exkurze do Big Pit National Coal Museum. Big Pit (v překladu Velká jáma) je lidový název pro uhelný důl, který fungoval téměř sto let. Bohužel nás nenechali vzít do dolu nic, co by mohlo produkovat jiskru a je pod napětím, proto nemohu přiložit fotodokumentaci z podzemí, kde to bylo úžasné stejně tak, jako i děsivé. Přesto, baníci prý byli vždy na svou práci hrdí a se ctí odolávali téměř nelidským podmínkám, aby rozpohybovali vlaky a vytvořili příjemné teplo rodinných krbů v domácnostech. Další z navštívených pamětihodností byla dechberoucí katedrála v Gloucesteru (ano, skutečně to čtou jako „glostr“). Jelikož osobně preferuji spíše výlety do přírody, nežli navštěvování urbanistických lokací, mé další volnočasové výlety už se týkali nejčastěji výšlapů do okolních kopců a čerpání krásy malebného prostředí Cotswolds, které se v blízkosti Cheltenhamu nachází.

            Dva týdny strávené v zahraničí byly pro mě, jako zatím pokaždé, velmi cennou zkušeností plnou zážitků, které si uchovám. Rád bych tímto poděkoval všem, kteří se o zprostředkování této cesty zasloužili. Pevně věřím, že spolu s dalšími kolegy budou mít naše cesty dopad na zkvalitnění našeho profesního působení na škole Klíč.


 Následující novinka Předchozí novinka