CZ
 
 
Ředitelka:dolejsi.lucie@skolaklic.cz
Zástupce ředitele:  m.kyselovska@email.cz
 
Ředitelka:+420 602 313 517
1. stupeň:+420 487 521 560
2. stupeň:+420 702 035 692
Škola klíč

Anglie Scarborough Erasmus+

Erasmus Plus – KA1-2016

    V neděli 9. 7. jsem odcestovala do Velké Británie na jazykový kurz zaměřený především na metodologii CLIL. Cesta byla opravdu dlouhá, letěla jsem nejprve z Prahy do Londýna, odtud pak do města Leeds-Bradford, kde jsem přestoupila na vlak a jela až do malebného města Scarborough na východním pobřeží Anglie. Na nádraží mne přivítala má hostlady Beverley, u které jsem dalších čtrnáct dní bydlela. Už při tomto setkání mi bylo jasné, že jsem v dobrých rukách. Beverley byla nesmírně milá. Když jsme přijely domů, sotva jsem se zabydlela ve svém novém krásném pokoji, už mne volala k první večeři. Ta byla stejně dobrá jako všechny další. Po večeři jsem se ještě šla přivítat s mořem, ale pak jsem už raději zavítala do postele, abych měla dost energie na první školní den.
    Výuka ve škole byla velmi intenzivní. Začínali jsme každé ráno v 9:00 a končili až v 16:00. Náplní dopolední výuky bylo zlepšování našich jazykových dovedností. Na základě vstupního testu jsme byli rozřazeni do skupin, ve kterých jsme pracovali po zbytek pobytu. Dostala jsem se do skupiny advance, což mne hned zpočátku dost vylekalo vzhledem k vynikající angličtině některých mých spolužáků. Rozhodla jsem se ale bojovat, nastražit všechny své smysly, abych jim alespoň klopýtavě stačila. Občas se sice objevila témata, při nichž jsem byla naprosto ztracena. Například když jsme měli ve dvou minutách porovnat rozdíly mezi českým a britským parlamentem. Naštěstí ale převládaly okamžiky, na které budu velice ráda vzpomínat. Po zdokonalování naší angličtiny jsme měli hodinovou pauza na odpočinek a oběd. Od 14:00 nás čekalo odpolední vyučování. Já jsem společně s dalšími šesti učiteli navštěvovala kurz zaměřený na rozvoj dovedností při používání metody CLIL. Tyto lekce byly bohužel spíše teoretické. Dozvěděli jsme se hodně o základních principech, o tom, jak by měla být metoda využívána, v kterých předmětech je nejvhodnější atd. Postrádala jsem však bohužel více praktických ukázek.
    Takto výuka probíhala od pondělí do pátku. Výjimkou však byly středy, kdy jsme nejprve navštívili město Leeds a v dalším týdnu pak York. Výlety byly organizované průvodcem, který byl prostě skvělý. Měl úžasné znalosti, které s námi sdílel nejen při prohlídce města, ale také i cestou v autobuse. Vyprávěl nám příběhy, legendy, fakta o místech a budovách, které jsme právě míjeli. Věděl něco snad ke každému domu! Město Leeds je relativně mladé, centrum je poměrně nově vybudované a oplývá neuvěřitelně velkým nákupním centrem. Zde jsme bohužel strávili většinu času, který byl vyhrazen pro návštěvu města. Vzhledem k tomu, že nejsem žádný fanda nakupování, mnohem cennějším zážitkem byl pro mne York. V Yorku jsme nejprve navštívili The York Castle Muzeum. Obrovské překrásné muzeum vybudované v prostorách bývalé ženské věznice. Odtud jsme se jen tak potloukali úzkými uličkami se stářím pokřivenými domečky, jež mimochodem inspirovaly také tvůrce filmu Harryho Pottera. Těmito uličkami jsme došli až k dech beroucí stavbě katedrály a kostela sv. Petra, také známé jako katedrála Minster. 
    Těchto čtrnáct dní bylo pro mne opravdu velkou zkušeností a studnicí nezapomenutelných zážitků. Velice ráda budu vzpomínat na výlety se školou a určitě i na to, jak jsem se potila ve snaze porozumět a něco říci při našich dopoledních lekcích angličtiny. Nejvíce však budu určitě vzpomínat na lidi, které jsem zde potkala. Budu si určitě pamatovat milý a ochotný přístup Beverley, všech učitelů a dokonce i lidí na ulici. A rozhodně nikdy nezapomenu na své přátele Julia ze Španělska a Elisabettu a Carla z Itálie, s nimiž jsem prozkoumávala krásy zdejšího okolí a zažila spoustu legrace. 

 


 Následující novinka Předchozí novinka